Menu Zamknij

Wymiana uczniów, Kraków – Polska

Trzecie spotkanie młodzieży w ramach projektu Erasmus+ „Innovations in Open Education”, ze względu na trudną sytuację polityczną w Turcji i prowadzone tam działania zbrojne oraz wysokie zagrożenie atakami terrorystycznymi, zamiast w tureckim  Bolvadin, odbyło się  w Polsce, w Krakowie.

W dniach 14-18 listopada 2016 roku grupa uczniów naszej szkoły realizowała założenia projektowe z uczniami z Rumunii i Włoch. Wspólnie odkrywaliśmy historię miasta, jego tradycje i obyczaje. Odwiedziliśmy Rynek Główny, by wysłuchać hejnału z wieży Kościoła Mariackiego i odnaleźliśmy w Sukiennicach nóż z legendy o budowniczych wież Kościoła Mariackiego. Olbrzymie wrażenie zrobił na nas Zamek Królewski i miejsce koronacji naszych władców, Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława. Ze wzgórza wawelskiego podziwialiśmy panoramę miasta pod czujnym okiem smoka. Chłonęliśmy wiedzę w Collegium Maius – najstarszym budynku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spacerowaliśmy Plantami, minęliśmy Barbakan, by przejść przez Bramę Floriańską. Poczuliśmy atmosferę krakowskiego Kazimierza. Ponadto odwiedziliśmy Wadowice, miasto rodzinne Jana Pawła II i skosztowaliśmy słynnych kremówek papieskich. Zjechaliśmy również pod ziemię w kopalni soli w Wieliczce a także oddaliśmy hołd pomordowanym w nazistowskim obozie Auschwitz-Birkenau.

Wieczorami pogłębialiśmy przyjaźń, grając w gry edukacyjne charakterystyczne dla każdego kraju. Rywalizowaliśmy, wykorzystując technologie mobilne, w grze miejskiej. Podczas zajęć szkoleniowych rozwijaliśmy umiejętności stosowania technik multimedialnych w praktyce, by stworzyć multimedialny raport z pobytu. Podczas Festiwalu Kultur każdy uczestnik opowiadał o swoim kraju.

Z Turcją spotkaliśmy się podczas telekonferencji internetowej na żywo. Odbyliśmy wirtualną wycieczkę po Bolvadin, wzięliśmy udział w grze miejskiej, a także poznaliśmy ciekawe miejsca w Turcji, jej tradycje i obyczaje, by na koniec wziąć udział w quizie. Turcja przygotowała nam niezmiernie miłą niespodziankę. Młodzież zaśpiewała charakterystyczne piosenki dla krajów partnerskich, dla nas była to „Szła dzieweczka do laseczka”, co było prawdziwym wyzwaniem językowym!

Translate »