Menu Zamknij

Wymiana uczniów Iasi 2017, Rumunia

Czwarta wymiana uczniowska odbyła się według planu. Bladym świtem 1 kwietnia 2017 roku, grupa 20 uczniów pod opieką p. Anny Arndt, p. Katarzyny Szpak, p. Moniki Polus i p. Anny Napierały wyruszyła w podróż do miasta Iasi (Jassy) na północy Rumunii. Podróż autokarem ma tę przewagę, że można podziwiać niesamowite widoki, więc czas podróży – choć długi – szybko minął. W szkole naszych gospodarzy (Liceul Tehnologic Economic de Turism) powitano nas jakże dobrze nam znanym zwyczajem – chlebem i solą.

Dni upływały szybko. Poznawaliśmy się w trakcie lekcji, zabaw i wykładów prowadzonych w szkole. Podczas gry miejskiej i spotkań towarzyskich zwiedzaliśmy miasto, a podczas wycieczek także okolicę – ogromne wrażenie zrobiła na nas twierdza w okręgu Neamt. Świetnie się bawiliśmy na warsztatach malowania jajek wielkanocnych techniką charakterystyczną dla okręgu Bukovina. W trakcie wszystkich tych wydarzeń robiliśmy zdjęcia i filmy, by potem wykorzystać je do stworzenia w aplikacji Glogster interaktywnych plakatów, które na końcu naszego pobytu zostały ocenione.

Zwieńczeniem wizyty był tradycyjnie Festiwal Kultur. Było to wydarzenie, w którym uczniowie ze wszystkich państw partnerskich mieli okazję pokazać swoje talenty i umiejętności artystyczne. Zgodnie z regułą „jedność w różnorodności”, uczniowie z Rumunii, Włoch, Turcji i Polski pokazali, jak dobrze potrafią pracować w zespole, mimo różnic kulturowych, religijnych i obyczajowych.

Ta kilkudniowa wizyta (1-9 kwietnia 2017) była kolejną, niestety ostatnią już w tym projekcie okazją do bliższego poznania państw partnerskich, ich języka i kultury, a także świetną okazją do ćwiczenia języka angielskiego, który był oficjalnym językiem projektu.

Bardzo intensywnie spędziliśmy czas podczas wymian uczniowskich w ramach projektu, rozwijając umiejętności językowe i komunikacyjne, ćwiczyliśmy wykorzystanie technologii mobilnych, a także poznawaliśmy siebie nawzajem, uczyliśmy się otwartości i zrozumienia. Po prostu – poznawaliśmy świat.

 

Translate »