Menu Zamknij

Vilniaus savivaldybes Grigiskiu Sviesos gimnazija

Wileńskie gimnazjum Grigiskes “Sviesos” jest średnią szkołą publiczną oferującą edukację uczniom w wieku od 10 – 18 lat. Uczy się tu około 600 uczniów i pracuje ponad 60 nauczycieli. Budynek mieści się na przedmieściach Wilna, w Grigiskes, miejscu zamieszkałym głównie przez Rosjan, Polaków i Białorusinów. Placówka liczy sobie zaledwie 25 lat i jest jedyną litewską szkołą w okolicy.

Wszystko to sprawia, że Grigiskes “Sviesos” jest prawdziwie multikulturalną szkołą, gdzie nietrudno o konflikty, wykluczenie społeczne, problemy materialne i pedagogiczne. W Grigiskes “Sviesos” młodzież uczy się przede wszystkim języka angielskiego jako języka obcego. Drugim obowiązkowym językiem obcym jest: niemiecki, francuski lub rosyjski. W pierwszej klasie liceum młodzież podejmuje naukę ekonomii. Od kilku lat uczniowie wraz z nauczycielami prowadzą w szkole małe przedsiębiorstwo. Społeczność szkolna rozumie doskonale potrzebę rozwoju zmysłu inicjatywy i przedsiębiorczości. Kilka razy do roku organizowane są targi przedsiębiorczości, gdzie uczniowie

sprzedają wyprodukowane przez siebie artykuły. Udział w projekcie stworzy uczniom doskonałe warunki rozwoju kompetencji językowych, spowoduje wzmocnienie postawy tolerancji względem różnych kultur, będzie to też szansa, aby podzielić się doświadczeniem w zakresie kształtowania postaw przedsiębiorczych. Kadra pracująca w Grigiskes “Sviesos” ma dostatecznie dużo doświadczenia i determinacji, aby pracować z partnerami z zagranicy i wdrażać wspólne działania.

Uczestniczenie w projektach unijnych przynosi ogromne korzyści zarówno uczniom, nauczycielom jak i lokalnej społeczności. Angażowanie uczniów w takie przedsięwzięcia

sprawia, że mogą oni zobaczyć dla siebie szansę na lepsze życie, poznać sposoby radzenia sobie z problemami w innych krajach, otwiera okno na świat.

Translate »