Menu Zamknij

Erasmus+ Spotkanie nauczycieli w Piazza Armerina na Sycylii w ramach projektu „Od marzyciela do lidera”.

W dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 odbyło się ostatnie Spotkanie Szkoleniowe Kadry Pracowników w ramach projektu Erasmus+ „Od Marzyciela do Lidera”. Spotkanie zorganizowane było przez naszą partnerską szkołę włoską, mieszczącą się w urokliwym miasteczku Piazza Armerina na Sycylii, w prowincji Enna.

Pierwszy dzień upłynął nam na powitaniach, prezentacji szkoły, nauczycieli oraz metod pracy. Pokazano nam szkołę, sale lekcyjne, laboratoria, pracownie chemiczne, zaprezentowano produkcję sztucznych pereł, piwa uczniowskiej produkcji oraz, jakże praktycznego dziś wyrobu, płynu dezynfekującego do rąk o zapachu sycylijskich cytryn.

W kolejnych dniach mieliśmy niepowtarzalną okazję brać udział w warsztatach, prowadzonych przez Pana Andrea Virdi, niegdysiejszego nauczyciela informatyki w Istituto d’Istruzione Superiore “E. Majorana-Gen. A. Cascino”, obecnie pracownika FREE MIND FOUNDRY ACADEMY, czyli arcynowoczesnego ośrodka szkolnictwa wyższego, mieszczącego się w Acireale. Pan Andrea Virdi jest certyfikowanym instruktorem Akademii AWS, Akademii ICT Huawei,  wykwalifikowanym nauczycielem MIUR (Ministerstwa Edukacji i Ministerstwa Uniwersytetu Badań Naukowych). Jest także głównym udziałowcem ośrodka szkoleniowego Learning Connections s.r.l. Pan Virdi przez kilka dni szkolił nasz zespół z możliwości, jakie daje platforma e-learningowa Moodle. Nauczyliśmy się zakładać wirtualne klasy, tworzyć kursy, zarządzać kursami, wykorzystywać ogólnodostępne narzędzia w połączeniu z platformą Moodle, edytować i wstawiać materiały multimedialne, tworzyć i wykorzystywać podcasty. Poznaliśmy walory platformy Moodle, jej możliwości i bezpieczeństwo użytkowania. Zwiedziliśmy także FREE MIND FOUNDRY ACADEMY – zapierające dech w piersiach miejsce, którym zachwyci się każda osoba ceniąca sobie nowoczesny design i nowoczesny system edukacji. To miejsce przypomina wizję szkoły z przyszłości, a jest w istocie istniejącym ośrodkiem szkoleniowym, kształcącym przyszłych przedsiębiorców, naukowców oraz pracowników branży IT.

Ponadto zwiedziliśmy wiele ciekawych miejsc, jak: Villa Romana del Casale, znajdująca się niecałe 6 kilometrów od Piazza Armerina – dawną rzymską luksusową willę, gdzie mogliśmy odkryć naprawdę piękny i wyjątkowy świat mozaik. Palermo – stolicę Sycylii, Syrakuzy – miasteczko położone w południowo-wschodniej części Sycylii, miejsce narodzenia Archimedesa, słynące między innymi z teatru greckiego – jednego z największych teatrów w całym antycznym świecie greckim oraz kamieniołomów wydrążonych w okolicznych wzgórzach, ze słynnym Uchem Dionizjusza.

Złożyliśmy też wizytę burmistrzowi miasta Piazza Armerina, Panu Nino Cammarata, który opowiedział nam o mieście, jego walorach, kierunku rozwoju oraz inwestycjach. Wsród zaproszonych gości był także Minister Turystyki Piazza Armerina, Pan Ettore Messina, który zabrał nas na fascynującą wycieczkę po mieście.

Translate »