Menu Zamknij

Wymiana uczniów Poznań, Polska

Wymiana w Polsce miała miejsce pod koniec 2015 roku, w dniach od 30 listopada do 4 grudnia.  W spotkaniu brało udział 37 osób ze szkół partnerskich oraz 17 uczniów z Polski i nauczyciele z zespołu projektowego z Polski.

Goście nocowali u rodzin naszych uczniów oraz w hotelach. Spotkanie miało niezwykle intensywny przebieg, a każdy dzień przynosił nowe wydarzenia.

W poniedziałek, oprócz zwiedzania szkoły, uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich uczestniczyli w lekcjach pokazowych z wykorzystaniem technologii mobilnych. Wieczorem zorganizowaliśmy Wieczorek Andrzejkowy z tradycyjnymi polskimi wróżbami oraz spontaniczną zabawa taneczną. To wydarzenie cieszyło się niezwykłym powodzeniem, pozwoliło przełamać istniejące bariery i nawiązać nowe znajomości.

Wtorek przeznaczony był na Grę Miejską “Treasure Hunt”, która pozwoliła naszym gościom nie tylko poznać najciekawsze miejsca naszego miasta, ale także skosztować poznańskiego specjału, czyli rogali świętomarcińskich – produktu wpisanego do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej). Popołudnie było przeznaczone na opracowywanie zebranego podczas gry miejskiej materiału oraz szkolenie z tworzenia plakatów multimedialnych w aplikacji Glogster.

Środa to czas na wspólne warsztaty artystyczne, fotograficzne i krawieckie, połączone ze zwiedzaniem Zamku. Wieczorem tego samego dnia odbył się organizowany w naszej szkole cyklicznie koncert „Poezja i Muzyka”. Tym razem jednak miał on szczególny charakter, ponieważ również nasi goście zaprezentowali poezję i muzykę swoich narodów.

Kolejny dzień – czwartek – to zwiedzanie całego miasta na pokładzie zabytkowego „Ogórka”, a następnie poznanie historii Poznania w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego Brama Poznania. Wieczór przeznaczyliśmy na opracowywanie filmów konkursowych relacjonujących przebieg wymiany.

Ostatni dzień pierwszej wymiany uczniowskiej zakończyliśmy mocnym akcentem, a mianowicie „Festiwalem Kultur”, na którym każda z uczestniczących grup przedstawiła wybrane elementy kultury swojego narodu. Nasi uczniowie, ubrani w historyczne sarmackie stroje, zaprezentowali gościom poloneza jako najsłynniejszy z polskich tańców narodowych, a żeby tradycji stało się zadość, ugościliśmy wszystkich poczęstunkiem, na który składały się typowe wielkopolskie potrawy. Ostatni dzień wymiany był to dzień pożegnań, ale też pierwszy dzień oczekiwania na kolejną wymianę, zaplanowaną na kwiecień 2016 roku we Włoszech.

Translate »