To oni wyjechali na wymianę do Portugalii :)

10 października 2018 obchodziliśmy Erasmus Day

Członkowie Spółdzielni Uczniowskiej „Bejmy w tytce” postanowili to międzynarodowe święto uczcić na słodko.

Długoterminowa wymiana w Portugalii

Uczestniczki dwumiesięcznej wymiany w Portugalii – Sonia Walkowiak i Oliwia Knocińska – założyły bloga z informacjami o swojej przygodzie w Porto. Zapraszamy do zapoznania się z wrażeniami z tej mobilności 🙂

 

Erasmus+ w sztafecie maratońskiej EKIDEN PragmatIQ

W niedzielę 9 czerwca 2019 po raz kolejny wystartowały reprezentacje CZTERNASTEGO LO w kolejnej edycji sztafety biegowej EKIDEN PragmatIQ. Sześciu zawodników każdej drużyny ma do przebiegnięcia łączny dystans  42 195m. Pierwszy zawodnik musi pokonać 9795m, drugi 10 800m a pozostali 5 400m. W tym roku po raz pierwszy wystartowała drużyna absolwentów w składzie: Adam Walid, Artur Przybysz, Zuzanna Zielińska, Marta Rymelska, Karolina Kantor oraz uczennica Julia Wochna. W składzie drużyny nauczycieli wystartowali: Marcin Lambryczak, Paweł Nowak, Michał Grabarek, Ewa Lambryczak, Sławomir Piechocki oraz Monika Polus. Sztafeta maratońska EKIDEN PragmatIQ jest co roku dla nas okazją do upowszechniania idei innowacyjności i projektów Erasmus+. Każdego roku występujemy w koszulkach z logo Erasmus+, wystawiamy maszty promocyjne naszych projektów, a zainteresowanym udzielamy informacji o projektach unijnych.

Spółdzielnia Uczniowska “Bejmy w tytce”

23 października odbyło się zebranie założycielskie Spółdzielni Uczniowskiej „Bejmy w tytce”! Nazwa nawiązuje do tradycji naszego regionu, znanego z przedsiębiorczości i gospodarności. Spółdzielnię stworzyli uczniowie XIV Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu biorący udział w programie Erasmus+ ”Od marzyciela do lidera”. Życzymy powodzenia młodym przedsiębiorcom!

Pracujemy nad pokojem zagadek

W ramach projektu Od marzyciela do lidera zaprojektowaliśmy edukacyjny pokój zagadek. Nad wystrojem pokoju i zagadkami pracowali uczniowie – uczestnicy projektu pod opieką koordynatora. Uczestnicy zabawy zostają wprowadzeni w klimat dawnej szkoły i przenoszą się na lekcję fizyki. Jest wyjątkowo ciężki, ponury listopadowy poniedziałek, za oknem siąpi deszcz, uczniowie znużeni usypiają i śnią najgorszy koszmar szkolny…

Ideą jest nauka poprzez zabawę, ale także wspieranie przedsiębiorczości.

Vesela Dimitrova z Bulgarii zwyciężczynią konkursu na logo projektu

Wydarzenie Upowszechniające

W dniach 9-10 marca 2017 w XIV LO w Poznaniu odbyło się Wydarzenie Upowszechniające projekt Erasmus+. Impreza rozpoczęła się w czwartek warsztatami „Technologie mobilne w szkolnej praktyce”. Nauczyciele gimnazjów oraz trzyosobowe delegacje uczniów wzięli udział w praktycznych zajęciach lekcyjnych. W trakcie tych lekcji uczniowie wytwarzali prace podobne do tych tworzonych przez uczniów i nauczycieli w międzynarodowym programie ERASMUS+ we współpracy ze szkołami z Turcji, Włoch i Rumunii. Nauczyciele naszej szkoły przeprowadzili następujące lekcje:

 • Zdalne nauczanie (iTunes U) – Monika Polus, Aleksandra Niewiadomska;
 • Książka multimedialna – Katarzyna Szpak;
 • Multimedialne lekcje języka angielskiego –  Małgorzata Bednarek, Anna Najgrakowska;
 • Współpraca online, książka multimedialna – Leszek Bernaczyk ;
 • Matematyka – Dorota Besz, Sławomir  Piechocki;
 • Glogster – kroniki multimedialne – Anna Arndt;
 • Gra miejska “Treasure Hunt” – Ewa Lambryczak.

Wysłuchaliśmy także prezentacji na temat bezpieczeństwa uczniów w sieci oraz trendów w kształceniu informatycznym. Mogliśmy też uczestniczyć w pokazie Krzysztofa Grabowskiego z firmy Cortland na temat zarządzania iPadami na lekcjach; pan Grabowski przeprowadził także warsztaty z programowania. Wydarzenie zostało  objęte honorowym patronatem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

10 marca nauczyciele Czternastki biorący udział w programie Erasmus+ przeprowadzili konferencję prezentującą rezultaty wytworzone w czasie projektu. Zaprosiliśmy dyrektorów szkół gimnazjalnych, przedstawicieli władz, osoby związane z edukacją oraz osoby zainteresowane stosowaniem nowoczesnych rozwiązań w szkole. Przedstawiliśmy następujące materiały:

 • Grę Miejską “Treasure Hunt”,
 • Osobliwości mojego miasta, autorski program nauczania „Z Europą na Ty” z podręcznikiem interaktywnym,
 • Przewodniki interaktywne po tematycznych ścieżkach rowerowych Poznania,
 • Kursy iTunes U,
 • Kurs online w platformie Moodle “Od pomysłu do zysku, czyli jak założyć firmę”,
 • Książkę interaktywną „Projekt interdyscyplinarny w liceum”.

Wszystkie materiały są udostępnione do użytku publicznego na wolnych licencjach. Nasz projekt, jako jeden z nielicznych, dostał dofinansowanie na wyprodukowanie rezultatów pracy intelektualnej w postaci materiałów edukacyjnych, co czyni go tym bardziej nowatorskim. Nasza konferencja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem.

 

 

Nasz projekt otrzymał Odznakę Jakości eTwinning!

Odznaka Jakości jest przyznawana wybitnym projektom eTwinning i wskazuje osiągnięcie określonego krajowego i europejskiego standardu. Odznaka Jakości jest przyznawana jako: Krajowa Odznaka eTwinning oraz Europejska Odznaka eTwinning.

 

 

Wymiana uczniów Kraków – listopad, 2016

Kronika wymiany uczniów z Rumunii, Włoch, Turcji oraz Polski w Krakowie.

Dzień pierwszy, poniedziałek, 14 listopada 2016 – autor Bartosz Barczak

Pierwszego pierwszego dnia Erazmusa wstaliśmy bardzo wcześnie. Pojechaliśmy autokarem do Auschwitz i zwiedzaliśmy obie jego części, podzieleni na dwie grupy. Na każdym z nas dzień ten wywarł mocne wrażenie. To co ukazywało się naszym oczom, budziło w nas odruchy współczucia i myślenie o tym co się w tym miejscu stało. Po tej części dnia około godzin popołudniowych przejechaliśmy do Wadowic gdzie zjedliśmy obiad, swoją drogą bardzo dobry. Następnie spróbowaliśmy lokalnej specjalności- ciasta, które uwielbiał Jan Paweł II (mowa o kremówkach). Gdy byliśmy juz najedzeni, udaliśmy się do muzeum, które wcześniej było domem naszego polskiego Papieża. W muzeum przewodnik zapoznał nas z cała historia świetego i pokazywał nam rzeczy z jego młodości takie jak zdjęcia, artykuły domowe, czy zabawki. Kolejna cześć to powrót do hotelu w którym mieszkaliśmy. Droga nie była krótka ale minęła szybko, ponieważ część z nas usnęła. Pózniej mieliśmy trochę czasu wolnego i tak zakończył się  pierwszy z siedmiu dni naszego pobytu w Krakowie. Czytaj więcej ›

Top
Translate »