Menu Zamknij

Wymiana uczniów w Piazza Armerina, Włochy

Wymiana odbyła się w dniach 10- 18 marca 2019 roku. W spotkaniu wzięło udział 7 uczniów z każdej ze szkół partnerskich oraz po 2 przedstawicieli kadry. Po stronie gospodarza do działań włączyli się także inni uczniowie, nie biorący udziału w projekcie, rodzice, władze lokalne, przedsiębiorcy, pracownicy administracyjni i obsługa szkoły. 

Uczniowie wszystkich krajów partnerskich zaprezentowali obszary ekonomiczne, z których się wywodzą oraz przykłady lokalnych przedsiębiorstw powstałych pod wpływem innowacyjnego, odważnego pomysłu. Po południu odbyliśmy wycieczkę krajoznawczą po Piazza Armerina, by pod koniec dnia udać się do ratusza na spotkanie z burmistrzem miasteczka, panem Nino Cammarata oraz Ministrem Turystyki, panem Ettore Messina. Po mowie powitalnej panowie przedstawili możliwości ekonomiczne, jakie stwarza Piazza Armerina.

Drugiego dnia odbyły się warsztaty z Michelle Cooper, nauczycielką z Wielkiej Brytanii, na temat nauczania przedsiębiorczości metodą Zintegrowanego Kształcenia Przedmiotowo-Językowego (CLIL). Po obiedzie nastąpiło zwiedzanie Villa Romana del Casale – willi z okresu późnego Cesarstwa rzymskiego – wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego Unesco.

Trzeci dzień spędziliśmy w Katanii, zwiedzając zakład produkcyjny Coca-Cola, będący przykładem dobrze prosperującej firmy wykorzystującej istniejącą i rozpoznawalną na całym świecie markę. Po południu odbyliśmy wycieczkę po Klasztorze “Benedettini Monastery”.

Czwartego dnia zwiedziliśmy firmę Dittaino, farmę Grottacalda, a następnie firmę Proseme, poznaliśmy tam tajniki prowadzenia biznesu oraz uczestniczyliśmy w dyskusji panelowej na ten temat. Po południu odbyliśmy wycieczkę krajoznawczą do Enna.

Piąty dzień poświęcony był na gry i zabawy integracyjno-językowe. Włoski partner przedstawił nam swoją koncepcję pokoju zagadek “Escape Room”. 

Uczestnicy wymiany mieli niepowtarzalną szansę na doskonalenie umiejętności językowych, rozwoju kompetencji interpersonalnych, umiejętności pracy w grupie międzynarodowej ponad różnicami kulturowymi i etnicznymi, rozwoju kompetencji miękkich, takich jak, autoprezentacja, negocjacja, itp. Spotkanie wywołało wzrost motywacji uczniów i nauczycieli do nauki języka obcego spowodowany koniecznością stosowania go w bezpośrednich kontaktach z partnerami.

Spotkanie było także możliwością upowszechniania działań projektowych, ich rezultatów, promocją szkół partnerskich, regionu a także samej idei projektów unijnych.

 

Translate »