Menu Zamknij

Szkolenie Project Based Learning in the Classroom w Reykjaviku

W dniach od 5 -11 listopada 2023 Pani Małgorzata Bednarek – nauczyciel języka angielskiego uczestniczyła w kursie Project Based Learning in the Classroom, organizowanym przez ośrodek szkoleniowy Smart Teachers Play More. Szkolenie zostało sfinansowane ze środków unijnych, z programu Erasmus+ w ramach przyznanej naszej szkole Akredytacji Erasmus+.

Kurs był prowadzony przez dwóch nauczycieli: Lilję M. Jónsdóttir i Helgi Reyr. Początkowo pierwszy instruktor – Lilja M. Jónsdóttir – przedstawiła teoretyczne podejście do PBL, a następnie pokazała nam krok po kroku, jak wdrożyć tę metodę w klasie przy użyciu bardziej tradycyjnych, ale naprawdę skutecznych sposobów. Drugi nauczyciel – Helgi Reyr – nauczył nas, jak wykorzystywać technologię, aby metoda PBL była łatwiejsza do zorganizowania, bardziej nowoczesna i skuteczna. Zostaliśmy podzieleni na grupy i zaczęliśmy od części teoretycznej na temat metod stosowanych w PBL, takich jak: think/pair/share, negocjowanie programu nauczania, metoda demokratyczna w klasie czy metoda graffiti. Helghi zaprezentował narzędzia cyfrowe, takie jak: padlet, canva, blog, które można wykorzystać podczas realizacji projektu. Wyjaśnił również, dlaczego w klasie należy wdrażać podejście oparte bardziej na uczeniu się niż nauczaniu i jak jak zorganizować klasę, aby to osiągnąć.

To było naprawdę inspirujące doświadczenie. Dowiedziałam się wiele o metodzie PBL. O tym jak krok po kroku wdrożyć tę metodę w trakcie nauczania, jak pozwolić uczniom wybrać treść projektu w sprawiedliwy i demokratyczny sposób. Jak uszanować ich wybór i unikać konfliktów dotyczących tematu. Nauczyłam się również wielu atrakcyjnych sposobów grupowania uczniów w celu uzyskania najlepszych kombinacji, jak oceniać i dlaczego ważne jest, aby uczniowie oceniali samych siebie. Poznałam wiele różnych metod ewaluacji, jak wybierać źródła informacji podczas realizacji projektu, jak zbierać i przetwarzać dane, jak dostosować treść lekcji do różnych potrzeb i zainteresowań (bufety edukacyjne). Pobyt w Reykjaviku był też doskonałą okazją, aby dowiedzieć się wiele o Islandii, jej mieszkańcach, historii, zwyczajach, tradycjach i ich dzikiej przyrodzie.

Translate »